Oscar 2020: Pemenang dan pencalonan

0
292

Oleh YUSOFF AHMAD SHARIFF

MAJLIS Academy Awards tahun ini telah berlangsung di Los Angeles.

Berikut ialah senarai penuh pemenang dan pencalonan:

Filem Terbaik

  • Pemenang: Parasite (Korea Selatan)
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women
  • Marriage Story
  • 1917
  • Once Upon a Time…in Hollywood

Pelakon Wanita Terbaik

  • Pemenang: Renee Zellweger – Judy
  • Cyntia Erivo –Harriet
  • Scarlett Johansson –Marriage Story
  • Saoirse Ronan – Little Women
  • Charlize Theron – Bombshell

Pelakon Lelaki Terbaik

  • Joaquin Phoenix – Joker
  • Antonio banderas – Pain and Glory
  • Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time…in Hollywood
  • Adam Driver –Marriage Story
  • Jonathan Pryce – The Two Popes

Pelakon Sokongan Wanita Terbaik

  • Pemenang: laura Dern – Marriage Story
  • Kathy Bates – Richard Jewell
  • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
  • Florence Pugh – Little Women
  • Margot Robbie – Bombshell

Pelakon Sokongan Lelaki Terbaik

  • Pemenang: Brad Pitt – Once Upon a Time…in Hollywood
  • Tom Hanks – A Beautiful day in the Neighbourhood
  • Sir Anthony Hopkins – The Two Popes
  • Al Pacino – The Irishman
  • Joe Pesci – The Irishman

Pengarah Terbaik

  • Pemenang: Parasite – Bong Joon-ho
  • The Irishman – Martin Scorsese
  • Joker – Todd Phillips
  • 1917 – Sam Mendes
  • Once Upon a Time …in Hollywood – Quentin Tarantino

Skrip Asal Terbaik

  • Pemenang: Bong Joon-ho & Han Jin Won
  • Knives Out – Rian Johnson
  • Marriage Story – Noah Bumbach
  • 1917 – Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
  • Once Upon a Time…in Hollywood – Quentin Tarantino

Skrip Adaptasi Terbaik

  • Pemenang: Jojo Rabbit – Taika Waititi
  • The Irishman – Steven Zailian
  • Joker – Todd Phillips & Scott Silver
  • Little Women – Greta Gerwig
  • The Two Popes – Anthony McCarten

Filem Animasi Terbaik

  • Pemenang: Toy Story 4
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • I Lost My Body
  • Klaus
  • Missing Link

Filem Dokumentari Terbaik

  • Pemenang: American Factory
  • The Cave
  • The Edge of Democracy
  • For Sama
  • Honeyland

Filem Antarabangsa Terbaik

  • Pemenang: Parasite – Korea Selatan
  • Corpus Christi – Poland
  • Honeyland – Macedonia Utara
  • Les Miserables – Perancis
  • Pain and Glory – Sepanyol

Lagu Terbaik

  • Pemenang: (I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman (Elton John & Bernie Taupin)
  • I Can’t Let You Throw Yourself Away – Toy Story 4 (Randy Newman)
  • I’m Standing With You – Breakthrough (Diane Warren)
  • Into the Unknown – Frozen 2 (Kristen Anderson – Lopez & Robert Lopez)
  • Stand Up – harriet (Joshua Brian Campbell & Cynthia Erivo)

Skor Terbaik

  • Pemenang: Hilder Guðnadóttir
  • Little Women – Alexandre Desplat
  • Marriage Story – Randy Newman
  • 1917 – Thomas Newman
  • Star Wards: The Rise of Skywalker – John Williams

Sinematografi Terbaik

  • Pemenang: 1917 – Roger Deakins
  • The Irishman – Rodrigo Prieto
  • Joker – Lawrence Sher
  • The Lighthouse – Jarin Blaschke
  • Once Upon a Time …in Hollywood – Robert Richardson

Kesan Visual Terbaik

  • Pemenang: Guillaume Rocheron, Greg Butler & Dominic Tuohy
  • Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken & Dan Sudick
  • The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser & Stephane Grabli
  • The Lion King – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R Jones & Elliot Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach & Dominic Tuohy

Penyuntingan Terbaik

  • Pemenang: Ford v Ferrari – Michael McCusker & Andrew Buckland
  • The Irishman – Thelma Schoonmaker
  • Jojo Rabbit – Tom Eagles
  • Joker – Jeff Groth
  • Parasite – Yang Jinmo

Penyuntingan Muzik Terbaik

  • Pemenang: Mark Taylor & Stuart Wilson
  • Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco & Steven A Morrow
  • Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic & Tod Maitland
  • Once Upon A Time in Hollywood – Michael Minkler, Christian P Minkler & Mark Ulano

Reka Bentuk Produksi Terbaik

  • Pemenang: Once Upon A Time in Hollywood – Barbara Ling & Nancy Haigh
  • The Irishman – Bob Shaw & Regina Graves
  • Jojo Rabbit – Ra Vincent & Nora Sopková
  • 1917 – Dennis Gassner & Lee Sandales
  • Parasite – Lee Ha Jun & Cho Won Woo

Reka Bentuk Kostum Terbaik

  • Pemenang: Little Women – Jacqueline Durran The Irishman – Sandy Powell & Christopher Peterson
  • Jojo Rabbit – Mayes C Rubeo
  • Joker – Mark Bridges
  • Once Upon a Time… in Hollywood – Arianne Phillips

Make-Up/Rambut Terbaik

  • Pemenang: Kazu Hiro, Anne Morgan & Vivian Baker Joker – Nicki Ledermann & Kay Georgiou
  • Judy – Jeremy Woodhead
  • Maleficent: Mistress of Evil – Paul Gooch, Arjen Tuiten & David White
  • 1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis & Rebecca Cole

Adegan Aksi ‘Live’ Terbaik

  • Pemenang: The Neighbors’ Window Brotherhood
  • Nefta Football Club
  • Saria
  • A Sister

Animasi Pendek Terbaik

  • Hair Love Dcera (Daughter)
  • Kitbull
  • Memorable
  • Sister

Dokumentari Pendek Terbaik

  • Pemenang: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) In the Absence
  • Life Overtakes Me
  • St Louis Superman
  • Walk Run Cha-Cha

-BebasNews

Please follow and like us:
error

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here